powered by Agones.gr - Stoixima

Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Μπάσκετ-Κρατούσε το καλύτερο για το τέλος-Φωτογραφίες

Την ενδέκατη νίκη του σημείωσε ο Διαγόρας στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ εθνικής καθώς επιβλήθηκε σήμερα (19/2) στην τέντα του Κοροίβου Αμαλιάδας με 85-69.
Το παιχνίδι, που διεξήχθη μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, είχε δύο αγωνιστικά πρόσωπα για την ομάδα του Γιάννη Τσακίρη καθώς στο πρώτο ημίχρονο έδειξε επηρεασμένη από τον τρόπο που χάθηκε το ματς στο Βόλο κι επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και με ένα εντυπωσιακό σερί πήραν σεβαστό προβάδισμα.
Το 7-2 και το 13-8 έγιναν 16-28 στο 14’ και η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Το σκηνικό ανατράπηκε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Διαγόρα να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις. Το επιμέρους 32-12 είναι χαρακτηριστικό της ανωτερότητας των «κυανέρυθρων» που βρήκαν τα σωστά «σημεία πίεσης» του Κοροίβου και με γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση μπήκε μπροστά στο σκορ.
Αρχικά μείωσε με συνεχόμενα τρίποντα από Γκογκίδη και Χρύση (39-42) και στο 26’ πήρε προβάδισμα με 2/2 σουτ του Γκαβανόπουλου από τα 6.75μ. (45-44). Η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει όσο περνούσε η ώρα για να φτάσει στο 85-66 πριν ο Γκοντόπουλοςστην εκπνοή διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 16-17, 28-38(ημιχρ.), 60-50, 85-69
Διαιτητές: Καραβίτης – Παπαφωτίου
Διαγόρας (Τσακίρης): Βογιατζής 6, Καλλιγάς, Λαγουδάκης, Χρύσης 22(1), Δημητρίου, Παναγιωταράκος 9, Παρδακάς 14, Γκογκίδης 15(3), Γκαβανόπουλος 13(3), Κουνούπης 6, Σκλήβας.
Κόροιβος (Γιάνναρης): Γκοντόπουλος 16(3), Σακελλαράκης 9(1), Αγαπιάδης 7, Νικολακόπουλος, Αντωνιάδης 22(2), Χατζόπουλος 3, Γκέρος 12.
**Ο Αντώνης Χρύσης αγωνίστηκε τραυματίας καθώς στην προπόνηση της Παρασκευής υπέστη διάστρεμμα.