powered by Agones.gr - Stoixima

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012

Βόλλευ Νεανίδες -Μεγάλη νίκη του Διαγόρα

Στο ντέρμπι της 4η αγωνιστικής των νεανίδων η Τελχινίδα υποδέχτηκε το Σάββατο στο Βενετόκλειο τον Διαγόρα. Και αυτό το ματς των δύο ομάδων ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και το παρακολούθησαν πολλοί θεατές.
Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-15 αλλά οι αθλήτριες του Πάνου Δικαστόπουλου με μια αντεπίθεση διαρκείας (2-10) κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να πάρουν το σετ με 22-25.
Στο 2ο σετ υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Ο Διαγόρας διατήρησε την καλή του απόδοση ενώ τα κορίτσια της Τελχινίδας δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν και έχασαν και αυτό το σετ με 12-25.
Διαφορετική όμως ήταν η εικόνα στα δύο επόμενα σετ. Το καλό σερβίς και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση άλλαξαν τερέν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις δυνάμεις και παίζοντας σωστή τακτική πήραν τα δύο επόμενα σετ με 25-21 και 25-17  φέρνοντας το ματς στοtie-break.
Στο καθοριστικό 5ο σετ ο Διαγόρας παίζοντας καλύτερα προηγήθηκε αρχικά με 5-9 και στη συνέχεια με 9-14. Στην αλλαγή (10-14) η καλύτερη (και σήμερα) παίκτρια της Τελχινίδας, η Ελισάβετ Αμορανίτη, με τρία πολύ καλά σερβίς έφερε το σκορ στο 13-14 αλλά έχασε το επόμενο και έτσι ο Διαγόρας πήρε το σετ με 13-15 και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς - ΓΣ Διαγόρας 2-3 σετ σε 108΄(22-25 σε 22΄, 12-25 σε 20΄, 25-21 σε 24΄, 25-17 σε 22΄και 13-15 σε 20΄)
Τελχινίς: (Μιχάλης Τσιμισίρης, Νίκος Τσιντομηνάς) Αγγελική Αγγελή, Ελίνα Πιερή, Ελισάβετ Αμορανίτη, Ίρις Σεβδαλάκη, Κατερίνα Κυπριώτη, Κωνσταντίνα Φουντουραδάκη, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Μαρία Μαθιουδάκη, Μαρίκα Πατσά και Λουΐζα Τσαγκαράκη (λίμπερο)
Διαγόρας: (Πάνος Δικαστόπουλος) Νεφέλη Δικαστοπούλου, Αντιγόνη Καρυδάκη, Μαριάννα Καραγιάννη, Πόπη Σμαραγδή, Μαρίνα Τσακίρη, Δέσποινα Χατζηνικολάου, Κατερίνα Χανιωτάκη, Μαρίνα Καραγιάννη, Εύη Παντελίδη και Ασημένια Μαλλιάκα (λιμπερο)
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και ο Σάκης Κυπριώτης.