powered by Agones.gr - Stoixima

Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

ΜΠΑΣΚΕΤ-Έπαιξε σαν Διαγόρας!

Το επίσημο σαιτ του συλλόγου γράφει για την μεγάλη νίκη.
 Ο Διαγόρας έπαιξε σύμφωνα με τις πραγματικές του δυνατότητες και πήρε τη νίκη με 75-59 επί του Ηρακλείου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά ότι δικαίως βρίσκεται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Β' εθνικής κατηγορίας.
Από το πρώτο λεπτό πήρε τον έλεγχο του αγώνα και χάρη στην πιεστική του άμυνα κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ με διψήφια διαφορά. Κράτησε τον αντίπαλο στους δύο πόντους για έξι λεπτά (11-2) και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει περισσότερο την ψαλίδα (22-7, 29-10, 33-12) παρότι "έχασε" από το 12' με φάουλ τον Σταύρο Παρδακά.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους για ανατροπή στο 3ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 47-38 με σερί 3-14. Ο Διαγόρας όμως ήταν πολύ καλά διαβασμένος, κράτησε το καθαρό του μυαλό και αξιοποίησε τις οδηγίες του τεχνικού τιμ ανοίγοντας και πάλι την ψαλίδα του σκορ στο 68-46. Η υπόθεση "νίκη" είχε ξεκαθαρίσει και το ενδιαφέρον στράφηκε πλέον στην τελική διαφορά.
Το τρίποντο του Πετράκη στα 36'' ισοφάρισε το -14 του πρώτου αγώνα (73-59) όμως η καλή άμυνα του Γκογκίδη στον Στεφανάκη τον ανάγκασε να πετάξει την μπάλα άουτ. Ο Διαγόρας είχε 4'' για να πετύχει καλάθι και ο Αντώνης Χρύσης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση γράφοντας στην εκπνοή το τελικό 75-59 με το οποίο απέκτησε πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
Δεκάλεπτα: 18-7, 39-20(ημιχρ.), 51-39, 75-59
Διαιτητές: Κοτσιμπός - Θεοδωρόπουλος
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Βογιατζής 6(2), Λαγουδάκης, Χρύσης 22(1), Παναγιωταράκος 7, Παρδακάς 2, Γκογκίδης 18(2), Γκαβανόπουλος 20(2), Κουνούπης.
Ηράκλειο (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 4, Κωτούλας 2, Στεφανάκης 9(1), Ξενάκης 2, Αρναουτάκης Γ., Πετράκης 6(2), Παπαδόπουλος 8, Αγαπητός 1, Χαρίσης 11(2), Καραλής 16(2).

*ο ΓΣ Διαγόρας ευχαριστεί θερμά τους κ.κ. Σαλβάρη και Παγώνη για την άμεση και καίρια επέμβασή τους στο πρόβλημα ηλεκτροδότησης του γηπέδου.